Blog

Latest Industry News

Seria zdjęć składająca się z 8 zdjęć

Seria zdjęć składająca się z 8 zdjęć

Jeśli jest stale przytłoczony, ból nie tylko nasila się, ale również wzrost jest zahamowany.Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z sportu, spacery, powolna jazda na rowerze i spokojne pływanie to dobre opcje treningowe. Jeśli masz silny ból mięśni, nie powinieneś się zmuszać. Wtedy najlepszym wyborem jest przerwa. Możesz też skupić się na treningu innych grup mięśni i chronić zestresowane obszary.

Ciepło po wysiłku rozluźnia mięśnie

Wielu sportowców przysięga na ciepło po treningu. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga krążenie krwi. Mięsień jest lepiej zaopatrzony w składniki odżywcze i tlen. Dodatkowo ciepło rozluźnia mięśnie. Eksperci odradzają jednak masaże, ponieważ ucisk, jaki wywiera na partie mięśniowe, również je drażni. 

Olejek z mięty pieprzowej: wskazówka dla osób po wysiłku

Nawiasem mówiąc, olejek miętowy to wskazówka poufna. Olejki eteryczne, w tym mentol, menton i mentofuran, mają działanie przeciwskurczowe, relaksujące, chłodzące i wspomagające krążenie. Wspomaga to mięśnie podczas regeneracji i ułatwia ich ciągnięcie. Najlepiej nałożyć olejek na obciążone obszary zaraz po wysiłku. 

Nieco rozcieńczony olejek jest lepiej tolerowany przez skórę. Wystarczy nanieść kilka kropli na wilgotną szmatkę lub wacik i przetrzeć nią wybrany obszar skóry. Ważne jest również, aby zawsze dokładnie umyć ręce po użyciu i unikać kontaktu z oczami.

Sportowcy mogą cierpieć na bóle mięśni nawet przez siedem dni

Ból mięśni zwykle osiągał szczyt w drugim lub trzecim dniu po intensywnym treningu. Całkowite ustąpienie może zająć do siedmiu dni. To jest często bardzo niewygodne. Jednak dobrą rzeczą w obolałych mięśniach jest to, że mięsień jest stymulowany do przygotowania się do bardziej intensywnych treningów, zaczyna rosnąć i nabiera siły. 

Ból mięśni nie jest szkodliwy. Jednak bardzo wyraźne i bolesne obolałe mięśnie są pewnym znakiem, że przesadziłeś. Jeśli ból jest prawie nie do zniesienia lub nie ustępuje po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem. Wtedy może dojść do kontuzji sportowej, która wymaga leczenia.

Ból mięśni: co pomaga w walce z bólem mięśni? Nie tylko skurcze mięśni: Objawy i przyczyny niedoboru magnezu Ból mięśni: Nie kontynuuj treningu, jeśli bolą mięśnie Co dzieje się z bólem mięśni: Mięśnie przyjmują „ekscentryczne obciążenia” Przed lub po ćwiczeniach: Nawet eksperci nie zgadzają się co do rozciągania

Wielu sportowców doświadczyło tego wcześniej: podczas treningu lub zawodów ostry ból mięśni nagle spowalnia. Szczególnie częste są skurcze nóg. Eksperci wyjaśniają przyczyny. Właściwa reakcja jest ważna, aby nie uszkodzić mięśnia.

Marcel Reuter, wykładowca na niemieckim uniwersytecie profilaktyki i zarządzania zdrowiem w Saarbrücken, wyjaśnia, co powoduje ból mięśni: "To nagły skurcz mięśni. Powstaje mimowolnie, więc nie możesz na to wpływać."

W tych sportach często występują skurcze

Ryzyko wzrasta wraz z obciążeniem – mówi profesor Bernd Wolfarth, kierownik wydziału medycyny sportowej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. "Najczęściej widzimy ten problem w sportach z długimi, szczególnie monotonnymi obciążeniami oraz przy znacznej utracie płynów." Tak jest na przykład w przypadku biegów długodystansowych, jazdy na rowerze lub triathlonu. Skurcze dotykają głównie podudzia. Jednak u tenisistów mięśnie ramion uderzającej dłoni mogą się skurczyć.

"Zasadniczo skurcze mogą wystąpić podczas każdej czynności, która obejmuje dużo biegania, skakania i sprintu"mówi Reuter. Innym przykładem jest piłka nożna. Często obserwuje się, że zawodników w dogrywce nękają skurcze.

Nawet jeśli skurcze mięśni są zwykle nieszkodliwe, ból jest wyraźnym sygnałem z organizmu. "Najczęstsze skurcze mięśni występują, gdy równowaga elektrolitów jest zaburzona." Jeśli organizm jest wyczerpany, brakuje mu magnezu lub wapnia.https://yourpillstore.com/

Tyle wynosi dzienne zapotrzebowanie na magnez i wapń 

Według Niemieckiego Towarzystwa Żywienia dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi od 300 do 400 miligramów. Magnez wspomaga metabolizm energetyczny i znajduje się przede wszystkim w produktach spożywczych wytwarzanych z pełnoziarnistych zbóż, a także ryb, drobiu, brokułów, grochu, kalarepy, jagód i bananów. W przypadku wapnia zalecana dzienna ilość to 1000 miligramów. Dostawcami wapnia są produkty mleczne, rośliny strączkowe i orzechy.

"Jeśli planujesz ćwiczyć dłużej niż godzinę lub dwie, powinieneś zabrać ze sobą napoje izotoniczne"radzi Wolfarth. Napoje są niezbędne, zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek rowerowych lub górskich wędrówek.

Magnez w żywności: gdzie jest w nim najwięcej?

Pomaga to przy bólach mięśni podczas ćwiczeń

Sportowcy powinni szybko reagować na problemy z mięśniami. Aby nie uszkodzić mięśnia, najlepiej natychmiast przestać się poruszać – radzi Reuter. Następnie powinni rozciągnąć mięsień.

W skurczu łydki ułóż nogi w lekkim kroku i rozciągnij łydkę tylnej nogi. Pięta pozostaje na ziemi, stopy są równoległe. "Ważne jest, aby rozciąganie wykonywać powoli, aby mięśnie się nie obciążały. Następnie czekasz, aż skurcz ustąpi", wyjaśnia Reuter.

Po rozluźnieniu mięśnia osoby dotknięte chorobą mogą bez wahania kontynuować trening. Jeśli jednak skurcz powróci, lepiej przerwać sesję ćwiczeń. Masaż wałkiem powięziowym i kąpiel termiczna pomagają zregenerować mięśnie.

Poważne traktowanie sygnałów ciała: To może być przyczyną skurczów mięśni Magnez prawie nie pomaga: Unikaj skurczów mięśni podczas joggingu Problemy z mięśniami: Co zrobić, jeśli masz skurcze w wodzie? Nie tylko skurcze mięśni: objawy i przyczyny niedoboru magnezu To właśnie dzieje się w przypadku bólu mięśni: mięśnie są urażone „ekscentrycznym obciążeniem”

Poproś lekarza o wyjaśnienie powtarzających się dolegliwości mięśni

Ból mięśni nie zawsze pojawia się podczas ćwiczeń. Czasami zdarza się to tylko w nocy, kiedy organizm dochodzi do siebie. "Choroby mięśni, zaburzenia krążenia, uszkodzenia nerwów czy zaburzenia hormonalne również mogą powodować skurcze"ostrzega Wolfarth. Jeśli skurcze występują regularnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Połóż się na plecach, na boku lub na brzuchu: nie każda pozycja do spania jest odpowiednia do złagodzenia napięcia. Ekspert wyjaśnia, jaką postawę zastosować w przypadku bólu pleców.

Proste ćwiczenia do wykonania w domu
Seria zdjęć składająca się z 5 zdjęć

Nie jest tajemnicą: sposób, w jaki śpisz, ma ogromny wpływ na to, jak się czujesz. Ważną rolę odgrywa również pozycja do spania.

Jaka pozycja do spania przy bólu pleców?

Lekarz rehabilitant Bernhard Dickreiter zaleca, aby każdy, kto ma bóle pleców lub napięcie, próbował zasypiać na plecach z założonymi rękami na bokach.

Ta pozycja jest zbliżona do kształtu litery S kręgosłupa, ciężar ciała jest równomiernie rozłożony. Efekt: odciążenie szyi i kręgosłupa.

Subtelności pozycji bocznej

Pozycja boczna jest również dobra. Należy tu wziąć pod uwagę kilka subtelności: Jeśli lekko ugniesz kolana, rozciągniesz kręgosłup i mięśnie przednich ud i łydek. Każdy, kto na co dzień siedzi na krześle biurowym, może przeciwdziałać ewentualnemu skracaniu.

Jednak w przypadku przewlekłego bólu pleców Dickreiter zaleca położenie się na boku z ugiętymi plecami. Ta pozycja embrionalna – ze zgiętymi rękami i nogami – mogłaby przynieść ulgę, ponieważ stawy międzykręgowe otworzyłyby się i zmniejszyły nacisk.

Śpiący na brzuchu są bardziej narażeni na nadwyrężenie pleców

Pozycja na brzuchu, która często napina szyję, jest bardziej obciążająca dla pleców. Nie zawsze jest to korzystne, mówi Dickreiter. Ale jeśli tak lubisz spać, nie musisz się martwić. "Nie zabijesz się, jeśli śpisz na brzuchu."

Bok, plecy czy brzuch: która pozycja do spania jest zdrowa? Porządkowanie i spanie: proste sztuczki na problemy z kręgosłupem Nie dobre dla serca: brak snu jest tak szkodliwy Masaż, kręgarze itp.: Co zrobić, jeśli masz uszczypnięty nerw?

Ogólnie rzecz biorąc, często i tak zmieniasz swoją pozycję kilka razy podczas snu. I dobrze, jak wyjaśnia lekarz: wzmacnia mięśnie i łagodzi nacisk na krążki międzykręgowe.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa-tmn

Pierwsze problemy ze stawami mogą wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów i należy je traktować poważnie. Wskazówka: Oprócz badania lekarskiego możesz również zapobiec dalszym szkodom, zmieniając dietę.

Przyczyny, objawy i leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Seria zdjęć składająca się z 8 zdjęć

Związane z dietą przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów 

Zużycie chrząstki związane z wiekiem jest główną przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów, ale złe odżywianie może również prowadzić do choroby. Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka, ponieważ bardziej obciąża stawy, przez co chrząstka zużywa się szybciej.

Eksperci przypuszczają, że redukcja tkanki tłuszczowej może również zmniejszyć liczbę uwalnianych w organizmie substancji powodujących stan zapalny, leptyny, rezystyny ​​i adiponektyny. Ponieważ powstają one w komórkach tłuszczowych, utrata wagi sprzyja redukcji wolnych rodników. Wskazówka: jeśli zauważysz pierwsze oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów i znacznie przekraczasz normalną wagę, połączenie zdrowej, bogatej w witaminy diety z jednej strony i ćwiczeń, które są łagodne dla stawów z drugiej, jest pierwszym krokiem do wypowiedzenia wojny chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Wskazówki dotyczące zdrowej diety przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów

Zmiana diety może mieć pozytywny wpływ na dalszy przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów. W idealnym przypadku zatrzymuje trwający proces. Specjalistyczny magazyn Thiemeverlag radzi, jak zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów "Medyk atletyczny" do pokarmów bogatych w krzemionkę, takich jak ryż pełnoziarnisty, proso, płatki owsiane, banany czy ziemniaki ze skórką, które stymulują metabolizm wciąż żywych komórek chrząstki. Ogólnie rzecz biorąc, przyczyniają się do regeneracji zajętych stawów i ochrony chrząstki. Ale owoce, sałatki, warzywa, orkisz, odtłuszczone produkty mleczne, oleje tłoczone na zimno i ryby zimnowodne, takie jak kalmary, pstrągi, dorsze, halibuty czy ostrygi również mają pozytywny wpływ.

Zrób test: Jak wysokie jest ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów?

Kwasy Omega-3 wspomagają stawy

Wskazówka: jeśli już cierpisz na stan zapalny, powinieneś dodawać do jedzenia zioła przeciwzapalne. Podczas następnej wizyty w supermarkecie przyprawy takie jak kurkuma, pietruszka, koper włoski, koper, anyż, kminek, mięta, trybula, oregano, rozmaryn, tymianek, kolendra, majeranek, chilli, cynamon i imbir, znajdą się w Twoim koszyku. Podsumowując, powinieneś upewnić się, że dostajesz jak najwięcej mikroelementów z pożywieniem. Mogą to być zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, witamina A, witamina E lub witamina C. Ta ostatnia jest szczególnie pomocna w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów. Róża i rokitnik zawierają dużo zdrowej substancji.

Bolesne zużycie stawów: Rozpoznawać i leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów Zastrzyki przeciwko zużyciu stawów: Czy kwas hialuronowy ma sens w chorobie zwyrodnieniowej stawów? Dieta na ból stawów: tak działa dieta na zapalenie kości i stawów

Suplementy diety zapobiegają chorobie zwyrodnieniowej stawów

Pomocna wskazówka: Oprócz zdrowej diety możesz spożywać dodatkowe składniki odżywcze, aby powstrzymać chorobę zwyrodnieniową stawów. Ponieważ chrząstka stawowa składa się z kwasu hialuronowego i chondroityny, pomocne są składniki odżywcze, takie jak koncentrat skrzypu polnego, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny i hydrolizat kolagenu. Są one dostępne w aptece. Przy okresie aplikacji wynoszącym od trzech do sześciu miesięcy zużycie chrząstki można spowolnić w dłuższej perspektywie. Jednak wcześniej skonsultuj się z lekarzem.

Covid-19 może szczególnie mocno uderzyć ludzi z chorobami przewlekłymi. Niektóre z grup ryzyka obejmują również pacjentów z reumatyzmem. Powinieneś zwrócić na to uwagę.

Przegląd

Czy chorzy na reumatyzm są narażeni na zwiększone ryzyko infekcji? Co należy wziąć pod uwagę przy przyjmowaniu leku? Jakie są inne zalecenia?

Większość zakażeń SARS-CoV-2 ma łagodny przebieg. Wiele chorych osób, u których Covid-19 przechodzi ciężki przebieg, jest przewlekle chorych. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi również mogą należeć do grupy ryzyka Covid-19.

Co to są choroby autoimmunologiczne? Choroba autoimmunologiczna to ogólny termin określający wiele chorób, które są wywoływane przez defekt układu odpornościowego. Mechanizmy obronne układu odpornościowego omyłkowo atakują własne tkanki organizmu, zamiast przeciwdziałać obcym materiałom, takim jak wirusy, bakterie lub grzyby.

Zajęcia sportowe na reumatyzm
Seria zdjęć składająca się z 7 zdjęć

Do najczęstszych chorób autoimmunologicznych należą:

reumatyzm zapalny (reumatoidalne zapalenie stawów) stwardnienie rozsiane (przewlekłe zapalenie układu nerwowego) łuszczyca trądzik różowaty (przewlekła zapalna choroba skóry) zapalenie tarczycy Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) toczeń rumieniowaty (autoimmunologiczna choroba skóry i stawów)

Czy pacjenci z reumatyzmem mają zwiększone ryzyko infekcji?

Niemieckie Towarzystwo Reumatologiczne (DGRh) zaktualizowało swoje zalecenia dotyczące leczenia reumatyzmu w czasach Corona. Powód: dostępne są teraz opisy przypadków, dane z rejestrów i badania, które pozwalają na bardziej szczegółowe stwierdzenia dotyczące ryzyka choroby dla tej grupy pacjentów.

W zaleceniach DGRh mówi o zagrożeniu koronowym: 

Zgodnie z dotychczas zebranymi danymi, pacjenci z reumatyzmem nie są narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Ryzyko ciężkiego przebiegu również nie wydaje się zwiększone. Niektóre znane czynniki ryzyka cięższego przebiegu Covid-19, takie jak starszy wiek, płeć męska, palenie tytoniu, cukrzyca, duża nadwaga lub istniejące choroby płuc, serca lub nerek, występują częściej u pacjentów z reumatyzmem niż średnia w populacji.

Back to top